How Technology is Shaping the Future of Appraisals

Як технології формують майбутнє галузі оцінки нерухомості

Сфера оцінки нерухомості не залишилася осторонь від розвитку нових технологій. Ми попросили двох експертів міжнародної консалтингової компанії Cushman & Wakefield, що працюють на різних континентах, розповісти про те, які програмні інструменти використовуються ними в роботі і як нові технології змінюють підхід до оцінки нерухомості.

Джеймс Дж. Моран, MAI, CRE, CCIM, FRICS, Виконавчий директор / Директор зі стратегічних питань департаменту оцінки в регіоні Північної та Південної Америки, Cushman & Wakefield:

«Я надзвичайно пишаюся командою фахівців з оцінки нерухомості, що працюють у компанії Cushman & Wakefield. Вони відіграють вирішальну роль у життєвому циклі активів та навіть більше – в розвитку екосистеми комерційної нерухомості. Однак, протягом моєї кар'єри мало що змінювалося в індустрії оцінки.

Хоча ми і перейшли від пошуку даних на мікрофіші до можливості отримати їх за допомогою декількох натискань клавіш, проте наші загальні процеси роботи залишалися відносно однаковими, стійкими до цифрової революції. Так тривало до сьогодні.

Трохи більше року тому представники компанії Cushman & Wakefield мали змогу взяти участь у заході Demo Day, організованому компанією MetaProp. Ми завжди шукали найкращі інструменти для роботи, тож інтерес наших оцінщиків викликало програмне забезпечення, презентоване Bowery Valuation.

Це двоє хлопців, відносно нових в індустрії оцінки, які побачили застарілі методи роботи і змогли кардинально все змінити. Їм вдалося принести користь галузі оцінки, якій раніше не приділялось належної уваги.

Провівши з ними певний час, і після того як декілька наших оцінщиків протестували програмне забезпечення, потенційна співпраця стала очевидною. Виключаючи використання електронних таблиць та існуючи повністю в хмарному програмному забезпеченні, їхня платформа відповідає нашій меті – надавати найкращі у своєму класі інструменти нашим спеціалістам, не залежно від їхнього місцезнаходження.

Для наших клієнтів основне в оцінці – це вартість і терміни. Тому один тиждень на противагу двом або трьом – це вирішальний момент, що кардинально змінює хід справ, і платформа Bowery допоможе нам розширити послуги, не жертвуючи якістю. Також ми зможемо працювати на ринках, які часом випускали з виду, або на дефіцитних ринках, розширяючи нашу платформу у регіони, де раніше було недоцільно організовувати роботу.

У нас є чудова платформа для оцінки і неймовірні таланти - і тепер ми виходимо на новий рівень. Технологія стає наріжним каменем нашої галузі, і з цим партнерством ми не тільки готуємося до майбутнього - ми допомагаємо його створювати».

Яна Литвинчук, заступник керуючого директора, керівник департаменту оцінки в Україні, Cushman & Wakefield:

«Для більш розвинених ринків характерна прозорість інформації для аналізу, відкритий доступ до ринкових даних по транзакціях, повна транспаретність умов і деталей щодо сторін угод.

Маючи подібний пул інформації, оцінювач перетворюється на статиста, основним завданням якого є коректне застосування методології оцінки до загальнодоступних ринкових даних. В Україні, в умовах обмеженого доступу до ринкової інформації, завдання оцінювача є більш складним і комплексним, особливо беручи до уваги високий ступінь волатильності ринку нашої країни.

Фактори, описані вище, є тими обмеженнями, які формують ринок оціночних послуг, а також до певної міри диктують ті методологічні процедури, які використовують оцінювачі в Україні. Для використання програмного забезпечення в області оцінки необхідні умови, зворотні тим, які існують в Україні, а саме - наявність доступу до інформації, її транспаретність, можливість для оцінювача роботи з такими даними.

Відповідно в умовах, які склалися Україні, оцінювачі в дуже рідкісних випадках вдаються до використання програмного забезпечення для цілей оцінки. Так, фахівцями компанії Cushman & Wakefield використовується програма Argus Software для цілей оцінки об'єктів дохідної нерухомості з великою кількістю орендарів. Даний продукт добре відомий і широко використовується на більш розвинених ринках, в Україні ж наша компанія бере на себе в певній мірі функцію «навчання» ринку роботі з даною програмою.

Використання даного програмного забезпечення дозволяє максимально точно і коректно вибудувати грошові потоки від оренди для кожного конкретного орендаря, що особливо важливо в умовах, коли в об'єкті багато орендарів.

Під час проведення податкової оцінки (напрямок 3.0) в Україні користувалося найбільшою популярністю програмне забезпечення «Оцінка 1.0», яке застосовувалося при проведенні оцінки для цілей оподаткування. Дана програма ґрунтувалася на автоматичному зборі даних з інтернет оголошень в якості об'єктів порівняння.

Використання такого програмного забезпечення дозволяло виконувати роботу без значних витрат часу виконавця. «Оцінка 1.0» не вимагала спеціальних знань в області оцінки, а значить, для визначення вартості міг залучатися звичайний оператор ПК, так як досить було лише заповнити технічні характеристики нерухомості та юридичну інформацію об'єкта. Однак, варто розуміти, що спосіб визначення вартості об'єкта в даній програмі не може враховувати індивідуальні особливості оцінюваного об'єкта.

При визначенні вартості нерухомості витратним способом, оцінювачами може використовуватися кошторисна програма АБК. На практиці, в більшості випадків, ПЗ АБК використовується професійними кошторисниками, які або перебувають в штаті оціночної компанії, або передають завдання підряднику.

До проблеми розвитку ринку оціночних послуг в нашій країні необхідно підходити комплексно. Зі зміною ринку зміниться і сама суть послуги з оцінки нерухомості, відповідно і актуальність використання програмного забезпечення є лише окремим випадком більш масштабних змін в сфері оцінки».

 

Схожі новини

Исследование: Гостиничный рынок Киева на карте Европы
Інші сектори

Дослідження: Готельний ринок Києва на карті Європи

Компанія Cushman & Wakefield (раніше - DTZ в Україні) проаналізувала основні тренди на ринку готельної нерухомості в Києві і порівняла їх з інш

Ідеальне поєднання: роботи та нерухомість
Офісна нерухомість, Інші сектори

Ідеальне поєднання: роботи та нерухомість

У всьому світі мобільні роботи використовуються для охорони комерційної нерухомості.

Rolls-Royce уклав з  Cushman & Wakefield глобальний контракт
Новини компанії, Офісна нерухомість, Логістична нерухомість, Інші сектори

Rolls-Royce уклав з Cushman & Wakefield глобальний контракт

Міжнародна консалтингова компанія Cushman & Wakefield у Лондоні виграла тендер від промислового гіганта Power Systems Rolls-Royce на надання аг