Время возможностей для арендаторов. Обзор рынка складской недвижимости

Час можливостей для орендарів. Oгляд ринку складської нерухомості

У 2015 році девелоперська активність в сегменті складської та логістичної нерухомості в Києві і передмісті була низькою. Згідно з дослідженням компанії DTZ, на кінець 2015 року загальна ринкова вакантність зросла до 10% у зв'язку з негативною загальної ділової динамікою в Україні. Протягом 2015 року в сегменті спостерігалася тенденція до подальшого зниження орендних ставок у доларовому еквіваленті.

Наприкінці грудня 2015 року загальний обсяг сучасних складських приміщень в Києві і передмісті склав приблизно 1791500 кв.м (GLA) (Графік 1). До складу цього показника входять близько 353 140 кв.м сучасних спеціалізованих холодильних і морозильних, а також хімічних і фармацевтичних складських приміщень.

 

Основні показники ринку складської і логістичної нерухомості в Києві та передмісті

 

Основні показники ринку складської і логістичної нерухомості в Києві та передмісті

Джерело: DTZ Research. Всі показники вказані на кінець року

 

Загальна активність девелоперів на ринку складської та логістичної нерухомості в Києві і передмісті залишається порівняно низькою. За весь 2015 рік на ринок в регіоні було виведено приблизно 75 500 кв м (GLA) нових складських і логістичних приміщень, що складає близько 55 % від показників  2013  та 2014 років.  

Федір Арбузов, Директор департаменту промислової та логістичної нерухомості в компанії DTZ Україна прокоментував: «Всі нові складські та логістичні комплекси, введені в експлуатацію в 2015 році і заплановані на 2016 рік, будуються компаніями для власного використання (так звані проекти built-to-suit)».

 

Основні об'єкти складської та логістичної нерухомості, введені в експлуатацію в Києві та передмісті у 2015 році

Основні об'єкти складської та логістичної нерухомості, введені в експлуатацію в Києві та передмісті у 2015 році

Джерело: DTZ Research. Станом на кінець 2015 року


 

Попит

Загальний обсяг складських і логістичних приміщень, зданих в оренду в Києві і передмісті в 2015 році, склав близько 160 700 кв.м (GLA), що на 25% нижче за показник 2014 року і на 52% нижче за показник 2013 року. Чисте поглинання в сегменті в першій половині 2015 року склало близько (-48200) кв.м. Негативне значення показника свідчить про те, що багато орендарів протягом аналізованого періоду зменшили площу складських приміщень, які вони займають в Києві та передмісті. У третьому кварталі 2015 ця тенденція змінилася в позитивну сторону, і в четвертому кварталі даний показник досяг 64100 кв.м (GLA). Кумулятивний річний показник чистого поглинання в сегменті логістичної і складської нерухомості в Києві і передмісті в 2015 році склав близько 21 000 кв.м (GLA).

Марта Костюк, директор департаменту аналітики і консалтингу з питань девелопменту в компанії DTZ Україна коментує: «Як і в попередньому році, в 2015 році практично не надходило запитів на оренду приміщень від компаній, які б виходили на український ринок. Одним із винятків стала міжнародна компанія TNT, яка в першому кварталі 2015 року відкрила своє представництво в Україні і орендувала приміщення в складському комплексі, розташованому біля міжнародного аеропорту Бориспіль (в даній угоді DTZ представляла інтереси орендодавця)».

 

Основні об'єкти складської нерухомості, заплановані до введення в експлуатацію в Києві та передмісті у 2016 році

Основні об'єкти складської нерухомості, заплановані до введення в експлуатацію в Києві та передмісті у 2016 році

Джерело: DTZ Research

 

Вакантність та орендні ставки

Наприкінці червня 2015 року рівень первинної вакантності на ринку складської та логістичної нерухомості в Києві і передмісті з початку року зріс на 6% і склав 12,1%. У зв'язку з відсутністю нової пропозиції в сегменті, протягом другого півріччя 2015 року показник вакантності знизився, досягнувши рівня 11,8% в кінці третього кварталу і 9,8% на кінець року.

Наприкінці грудня 2015 року найвищі запитувані орендні ставки на кращі складські та логістичні приміщення в Києві та передмісті знаходилися в діапазоні від $ 2,5 до $ 5 за 1 кв.м на місяць, а для приміщень класу В вони становили близько $ 2-3 за кв. м на місяць.

«Як показує ситуація на ринку, орендні ставки вже досягли історичного мінімуму, однак подальше їх зниження все ще залишається можливим. Активність з боку орендарів досить низька і зберігається лише за рахунок релокації існуючих компаній.

Ми очікуємо, що за інших рівних умов, в січні-червні 2016 року орендні ставки на якісні сучасні приміщення в сегменті істотно не зміняться. Однак багато орендодавців і далі будуть готові йти на різні поступки, щоб утримати орендарів у своїх об'єктах.

У довгостроковому періоді поліпшення динаміки ділової активності в Україні та посилення попиту з боку орендарів можуть привести до зниження первинної вакантності та підвищення орендних ставок у сегменті складської та логістичної нерухомості в Києві і передмісті.

Проте, еластичність пропозиції логістичної і складської нерухомості до ціни вища порівняно з іншими секторами комерційної нерухомості в Україні. Тому динаміка будівництва нових об'єктів в сегменті може потенційно відновитися досить швидко », - зазначив Федір Арбузов.

Схожі новини

Крис Хеггерик
Логістична нерухомість

Ghelamco Group оголосила про продаж свого логістичного комплексу Kopylov Logistics Park

Ghelamco Group оголосила про продаж свого логістичного комплексу площею більше 30 тис. кв. м українському рітейлеру «АТБ».

Rolls-Royce уклав з  Cushman & Wakefield глобальний контракт
Новини компанії, Офісна нерухомість, Логістична нерухомість, Інші сектори

Rolls-Royce уклав з Cushman & Wakefield глобальний контракт

Міжнародна консалтингова компанія Cushman & Wakefield у Лондоні виграла тендер від промислового гіганта Power Systems Rolls-Royce на надання аг

Manufacturing Risk Index 2018
Логістична нерухомість

Китай повернув собі звання найкращого місця для виробництва

Згідно з рейтингом компанії Cushman & Wakefield, регіон EMEA, який включає в себе Європу, Близький Схід та Африку, нараховує 5 із 10 найкращих