27 червня у Львові відбулася IT Jazz Conference, на якій IT спеціалісти, інвестори та представники влади обговорили майбутнє IT сфери в Україні. В рамках заходу Нік Коттон, керуючий директор компанії DTZ (тепер Cushman & Wakefield) в Україні, презентував проект Інноваційного Району IT Park, над концепцією і стратегією девелопменту якого команда DTZ працює впродовж останніх 6 місяців.
Замовником є Lviv IT Cluster - об’єднання провідних компаній у сфері інформаційних технологій, які спільно з міською владою та університетами працюють над поліпшенням і розвитком ІТ галузі у Львові.
«Всім відомо, що IT галузь в Україні і у Львові зокрема розвивається дуже швидкими темпами і ключовим фактором, що впливає на успіх компанії, є її співробітники. Компанії все більше інвестують в організацію офісного простору, намагаючись створити максимально комфортну для роботи атмосферу, щоб підвищити продуктивність своїх фахівців. Працюючи над концепцією проекту Інноваційного Району IT Park, ми виконали комплексний аналіз ринку нерухомості у Львові, розглянули найкращі міжнародні кейси, надали рекомендації щодо вибору найкращої ділянки для девелопменту, а також розробили концепцію проекту, який не лише повністю відповідатиме потребам компаній-резидентів, але й буде фінансово доцільним», – каже Нік Коттон.
Детальніше про дослідження, яке лягло в основу розробки концепції, розповіла Марта Костюк, директор департаменту аналітики і консалтингу з питань девелопменту компанії DTZ в Україні:
«З метою розробки найефективнішої концепції проекту ми провели детальне опитування серед власників і топ-менеджерів 35 українських і міжнародних IT компаній у Львові, співробітниками яких є від 37% до 41% всіх IT фахівців у місті. На сьогодні загальна площа офісних приміщень, яку орендують ці компанії, становить 85 000 кв. м (або понад 70% загального обсягу львівського ринку офісної нерухомості).
Ми запитували про те, які переваги і недоліки мають теперішні офісні приміщення компаній у Львові, які елементи супутньої інфраструктури є найважливішими, а також як планують розвиватися компанії впродовж найближчих 3 роки і чи розглядають вони можливість переїзду в інші офісні приміщення в місті.
В результаті опитування з’ясувалося, що найважливішими для ІТ компаній об’єктами супутньої інфраструктури є фітнес-центр (100% респондентів), якісний дитячий садок (понад 90%), конференц-приміщення (понад 80%), близькість до якісного житла (понад 60%) і готелю (понад 50%). При цьому більшість респондентів не задоволені якістю своїх теперішніх офісних приміщень у Львові і понад 90% з них розглядають можливість переїзду.
Окрім ІТ компаній, ми також обговорили загальне бачення та інтерес до проекту з місцевою владою, а також керівниками вищих навчальних закладів у Львові, які входять до трійки лідерів у регіоні за якістю технічної освіти.
В процесі роботи ми також розглянули існуючі проекти в інших країнах світу, які мають схожі стратегічні цілі та орієнтовані на задоволення інфраструктурних потреб ІТ та інших технологічних компаній. Ми вважаємо, що такі проекти, як High Tech Campus Eindhoven в Нідерландах, а також Graphisoft Park і Infopark в Угорщині, є особливо вдалими прикладами.
Сáме розуміння бізнес специфіки ІТ компаній та їх вимог до офісних приміщень і супутньої інфраструктури, вивчення світової практики та тенденцій, а також глибокий аналіз особливостей ринку нерухомості у Львові та в Україні загалом, дозволили нам розробити концепцію проекту, який не тільки відповідає сучасним міжнародним стандартам, але й зможе задовольнити вимоги його резидентів у довгостроковому періоді, а також є фінансово доцільним, привабливим для інвесторів і реальним з точки зору можливостей девелопменту.
Окрім цього, ми проаналізували 3 ділянки площею від 3 га до 12 га у Львові на предмет їх придатності для девелопменту Інноваційного Району ІТ Park і представили стратегічні рекомендації нашому клієнтові – Lviv IT Cluster».
Основним завданням проекту IT Park є створення нового інноваційного району, в якому фахівцям IT галузі буде комфортно працювати і який створить умови для довгострокового розвитку інноваційної галузі у Львові.
Тому в структурі проекту Інноваційного Району IT Park передбачені такі складові:
У компанії DTZ впевнені, що Інноваційний Район ІТ Park у Львові має всі шанси стати успішним проектом, оскільки він ініційований ІТ компаніями, які будуть його ключовими резидентами, і базується на їх реальних потребах, а також враховує кращу світову практику девелопменту інноваційних районів і відображає вимоги інвесторів. Інноваційний Район IT Park стане не тільки хорошим поштовхом для розвитку подібних проектів в майбутньому, але й забезпечить Львову імідж району, що динамічно розвивається і є інвестиційно привабливим в Україні.
«Інноваційний Район ІТ Park – це не тільки офіс, це дещо більше. Це сучасна інфраструктура і освіта в одному. Це наш наступний крок після підготовки талантів – зробити так аби вони тут залишилися», – говорить Андрій Павлів, CEO компанії N-iX та Голова наглядової ради Lviv IT Cluster.
«У Львові постійно зростає кількість ІТ спеціалістів, а сфера стає все популярнішою. Вже зараз ми маємо найбільшу кількість працівників ІТ галузі на душу населення в Україні. Ми бачимо, що компанії ростуть та потребують інфраструктури нового покоління, яка би відповідала очікуванням сучасного бізнесу, і хочемо дати ІТ фахівцям та компаніям те, що дозволить їм комфортно працювати та розвиватися у місті. Наша індустрія перейшла від етапу споживання до етапу створення інфраструктури. І це дуже позитивний сигнал для ринку», – коментує Степан Веселовський, CEO у Lviv IT Cluster, що займається розробкою проекту.
Експерти компанії DTZ відзначають зростаючий попит на послуги «комунальних офісів».
Компанія КПМГ в Україні, спільно з компанією Cushman & Wakefield, опублікувала звіт про перспективи створення загальних центрів обслуговування
За результатами 2017 року в рейтингу найдорожчих офісів Лондон опустився на друге місце, проте 22 665 доларів США за одне робоче місце на рік - це