MARKETBEAT, Kyiv, Ukraine, Office Q1 2020

Ринок офісної нерухомості в Києві у першому кварталі 2020 року

Якою була динаміка ринку офісної нерухомості в Києві та чи змінилися ключові показники ринку у першому кварталі 2020 року під впливом поширення пандемії – у новому звіті міжнародної консалтингової компанії Cushman & Wakefield.

Попит

Згідно зі звітом Cushman & Wakefield, попит з боку орендарів офісних приміщень суттєво знизився. В першому кварталі 2020 року в Києві були здані в оренду лише приблизно 7 900 кв. м загальної орендної площі (take-up), а це на 80% менше, аніж показники в аналогічних періодах 2019 і 2018 років. Водночас чисте поглинання склало лише 3 000 кв. м, але залишалося позитивним. Хоча динаміка укладення договорів оренди є переважно нижчою у першому кварталі року, у 2020 році, в зв’язку з поширенням пандемії (COVID-19), багато угод оренди, запланованих на березень, були тимчасово призупинені та перенесені на період після завершення карантину.

 

Вибрані угоди оренди офісних приміщень у Києві у першому кварталі 2020 року

Об’єкт

Розташування*

Орендар

GLA, кв. м

Тип угоди

конфіденційно

НЦ-ЗБ

конфіденційно

1 700

Попередній договір оренди

БЦ на вул. Лейпцизькій, 15

Печерськ

конфіденційно

735

Зміна локації

БЦ Senator

Печерськ

конфіденційно

540

Додаткова локація

БЦ Zitadelle

Печерськ

Goethe-Institut

500

Розширення

* НЦ-ЗБ – нецентральний район на західному березі ріки Дніпро. GLA (Gross Leasable Area) – загальна орендна площа. Джерело: Cushman & Wakefield

 

Нова пропозиція

Обсяг нової пропозиції на ринку офісної нерухомості в Києві склав приблизно 7 500 кв. м. Це становить 15% від показника першого кварталу 2019 року та є вдвічі меншим, аніж у першому кварталі 2018 року. Єдиним об’єктом, зданим в експлуатацію, є офісна будівля у проєкті «Нивки Сіті», яка була створена шляхом реконструкції.

Попит і нова пропозиція

 

Станом на початок квітня, до кінця 2020 року до здачі в експлуатацію в Києві заплановані офісні об’єкти кумулятивною орендною площею приблизно 200 000 кв. м. Проте теперішній економічний спад в Україні та у світі може призвести до того, що фактичний показник нової пропозиції у сегменті за результатами наступних 9 місяців буде меншим.

 

Основні об’єкти офісної нерухомості, заплановані до введення в експлуатацію у Києві в 2-4 кварталах 2020 року

Об’єкт

Розташування*

GLA, кв. м

Власник / девелопер

БЦ «Лук’янівський»

НЦ-ЗБ

22 000

локальний девелопер

БЦ Sigma

НЦ-ЗБ

18 764

MERX

БЦ Avenue 53

НЦ-ЗБ

18 300

локальний девелопер

БЦ на вул. Короленківській, 4 (фаза 1)

ЦДР

18 000

«ТРК»

БЦ M8

Печерськ

13 000

локальний девелопер

БЦ Hillfort Business Mansion

ЦДР

8 550

«НЕСТ»

* ЦДР – Центральний діловий район; НЦ-ЗБ – нецентральний район на західному березі Дніпра. GLA (Gross Leasable Area) – загальна орендна площа. Джерело: Cushman & Wakefield                        

 

Вакантність

Незважаючи на карантинні заходи та уповільнення економіки, первинна вакантність у березні 2020 року склала 6,7%, тобто несуттєво підвищилася порівняно з 6,5% в кінці 2019 року. Станом на початок квітня, експерти Cushman & Wakefield очікують, що до кінця 2020 року рівень вакантності на ринку офісної нерухомості в Києві зросте у зв’язку із суттєвим обсягом нової пропозиції, запланованої до введення в експлуатацію впродовж року, у поєднанні з можливою корекцією планів ряду компаній щодо розширення їхніх офісних площ або переїзду в інші офісні об’єкти.

 

Орендні ставки

У першому кварталі 2020 року орендні ставки на офісні приміщення найвищої якості в Києві залишалися на рівні $30 за кв. м у місяць (без ПДВ, сервісних і комунальних платежів).

Зважаючи на погіршення економічної ситуації в Україні та світі, в найближчі місяці ймовірним є деяке зниженням орендних ставок на офісні приміщення усіх класів у Києві. Однак зазначимо, що для конкретних офісних об’єктів показники залежатимуть від їхньої конкурентоздатності (якості приміщень і управління), а також рівня заповнюваності.

Орендні ставки і вакантність

 

«Теперішнє сповільнення ринку офісної нерухомості в Києві передусім стало наслідком різкого погіршення загальної економічної ситуації та ділової динаміки в Україні та світі на фоні світової пандемії коронавірусної інфекції і радикальних карантинних заходів, – пояснює Марта Костюк, керівник департаменту аналітики та консалтингу з питань девелопменту в компанії Cushman & Wakefield. – Хоча невизначеність щодо тривалості теперішніх карантинних заходів в Україні та світі, а також їхнього впливу на економічну і ділову динаміку формує суттєві  ризики, ринок офісної нерухомості в Києві є невеликим за обсягом і має подальший потенціал для розвитку з точки зору наявних форматів та якості об’єктів. Вакантність у сегменті є низькою, і більшість орендарів, які планували свої переїзди в інші офісні об’єкти або розширення, наразі від своїх планів не відмовляються. Ці фактори у поєднанні з нещодавнім прогресом України у перемовинах з МВФ, дозволяють нам досить позитивно дивитися на майбутнє ринку офісної нерухомості в Києві, не зважаючи на очевидну складність теперішньої ситуації в Україні та світі».

Схожі новини

торговый центр в Украине
Девелопмент

Як побудувати успішний торговельний центр в Україні

Незважаючи на нестабільність політико-економічної ситуації, реалізувати успішний проект в Україні цілком можливо.

DTZ Украина разработали концепцию инновационного района для IT специалистов во Львове
Офісна нерухомість

Компанія DTZ розробила концепцію інноваційного району для IT спеціалістів у Львові

27 червня у Львові відбулася IT Jazz Conference, на якій IT спеціалісти, інвестори та представники влади обговорили майбутнє IT сфери в Україні.

Рисепшен
Офісна нерухомість

Офісний коворкінг набирає популярності

Експерти компанії DTZ відзначають зростаючий попит на послуги «комунальних офісів».