Logistics snapshot

Ринок складської нерухомості в першому кварталі 2020 року: стійкий попит та відсутність нової пропозиції

Ринок складської нерухомості виявився більш стійким до викликів, пов'язаних із карантином, на відміну від офісного та торговельного сегментів. Такого висновку дійшли експерти міжнародної консалтингової компанії Cushman & Wakefield в Україні, проаналізувавши ринок комерційної нерухомості в Києві та передмісті за результатами першого кварталу 2020 року.

 

Стійкий попит

Незважаючи на те, що в березні 2020 року укладення кількох договорів оренди було перенесено на період після завершення карантину, попит на якісні складські приміщення в Києві та передмісті залишався стабільним, навіть після запровадження в Україні карантинних заходів для боротьби з COVID-19. Цьому сприяли посилення ролі електронної торгівлі та позитивна динаміка роздрібної торгівлі продуктами харчування і товарами щоденного вжитку, а також дуже низька вакантність у сегменті на рівні менше 1% в кінці 2019 року.

У січні-березні 2020 року в Київському регіоні були здані в оренду приблизно 28 800 кв. м складських приміщень, що на 15% більше, ніж у першому кварталі 2019 року. Важливо зазначити, що попередні договори оренди, котрі були укладені в об’єктах на стадії будівництва, склали 85% в загальному обсязі угод оренди в сегменті впродовж першого кварталу 2020 року.

«Згідно з оцінкою наших експертів, у першому кварталі 2020 року, показник чистого поглинання в сегменті був негативним і склав приблизно (-40 800) кв. м, що здебільшого пов'язано зі зміною орендної стратегії власників кількох об'єктів у період до поширення COVID-19», - розповіла Марта Костюк, керівник департаменту аналітики та консалтингу з питань девелопменту компанії Cushman & Wakefield в Україні.

 

Відсутність нової пропозиції

Незважаючи на позитивну динаміку попиту і орендних ставок, активність девелоперів на ринку складської і логістичної нерухомості в Києві та передмісті залишається низькою вже кілька років поспіль, і в першому кварталі 2020 року не було введено в експлуатацію жодного нового об’єкту.

Згідно з даними Cushman & Wakefield станом на початок квітня 2020 року, впродовж наступних трьох кварталів на ринок у Київському регіоні буде виведено два об'єкти складської нерухомості кумулятивною площею приблизно 60 000 кв. м, відтак показник нової пропозиції в сегменті за результатами 2020 року ймовірно перевищить річні показники у 2019, 2018, 2017 та 2016 роках.

 

Джерело: Cushman & Wakefield

 

Незначне підвищення вакантності

Первинна вакантність на ринку складської та логістичної нерухомості у Київському регіоні зросла до 2,9% у березні 2020 року з 0,8% наприкінці 2019 року, наблизившись до показника 2018 року. «Водночас зауважимо, - додає Марта Костюк, - що в усіх складських об'єктах, які заплановані до введення в експлуатацію до кінця 2020 року, теперішня заповнюваність вже складає від 40% до 100%».

 

Відсутність росту орендних ставок

Після періоду поступового зростання продовж 2017-2019 років у першому кварталі 2020 року орендні ставки на найкращі складські приміщення у Києві та передмісті
загалом залишалися стабільними. Таким чином, у березні 2020 року базові орендні ставки на складські приміщення найвищої якості у Київському регіоні знаходилися у діапазоні $4,0-5,8 за кв. м у місяць, а для якісних складських приміщень класу B були на рівні $3,2-3,8 за кв. м у місяць. Водночас девальвація гривні у березні вплинула на доларовий еквівалент гривневих орендних ставок у деяких об’єктах у сегменті.

«Зважаючи на зростаючі ризики, пов'язані з уповільненням економіки на фоні розповсюдження COVID-19, з другої половини березня 2020 року ряд орендарів на ринку складської та логістичної нерухомості  в Києві та передмісті ініціювали перемовини з орендодавцями з метою досягнення мінімізації своїх витрат на оренду, - резюмувала Марта Костюк. – Нам відомі факти надання тимчасових пільг орендарям в окремих галузях на час карантину, але такі ситуації мають індивідуальний характер і не є трендом».

 

 

Джерело: Cushman & Wakefield

Схожі новини

торговый центр в Украине
Девелопмент

Як побудувати успішний торговельний центр в Україні

Незважаючи на нестабільність політико-економічної ситуації, реалізувати успішний проект в Україні цілком можливо.

Крис Хеггерик
Логістична нерухомість

Ghelamco Group оголосила про продаж свого логістичного комплексу Kopylov Logistics Park

Ghelamco Group оголосила про продаж свого логістичного комплексу площею більше 30 тис. кв. м українському рітейлеру «АТБ».

Время возможностей для арендаторов. Обзор рынка складской недвижимости
Логістична нерухомість

Час можливостей для орендарів. Oгляд ринку складської нерухомості

У 2015 році девелоперська активність в сегменті складської та логістичної нерухомості в Києві і передмісті була низькою.