Logistics

Складська нерухомість у Q3 2020: стійкий попит орендарів та зниження вакантності до 2,2%

У третьому кварталі 2020 року було здано в оренду 31 000 кв. м складських площ, що на 75% перевищує показник аналогічного періоду минулого року. Стабільний попит у логістичному сегменті є результатом, зокрема розвитку онлайн-торгівлі та продуктового рітейлу. Протягом перших 9 місяців 2020 року в Києві та передмісті нова пропозиція в сегменті була відсутня, проте до кінця року очікується введення в експлуатацію одразу кількох об'єктів складської та логістичної нерухомості загальною площею 103 000 кв. м, і ще 60 000 кв. м вже заплановані на 2021 рік.

 

Попит

Згідно з новим звітом міжнародної консалтингової компанії Cushman & Wakefield, загальний обсяг складських і логістичних приміщень, які були здані в оренду в Києві та передмісті у третьому кварталі 2020 року, склав приблизно 31 000 кв. м, що на 75% вище показника третього кварталу 2019 року, але на рівні третього кварталу 2018 року.

Впродовж перших трьох кварталів 2020 року в оренду було здано приблизно 110 800 кв. м, тобто аналогічно показнику відповідного періоду 2019 року, однак на 30% менше ніж у січні-вересні 2018 року.

Згідно з оцінками Cushman & Wakefield, у третьому кварталі 2020 року чисте поглинання у сегменті склало 8 620 кв. м, що відповідає показнику попереднього кварталу. Хоча в березні 2020 року укладення декількох угод оренди було відкладено на період після завершення карантину, і в першому кварталі 2020 року чисте поглинання було негативним, динаміка попиту орендарів у Київському регіоні залишалася, в цілому, стабільно високою впродовж більшої частини перших 9 місяців 2020 року.

 

Основні угоди оренди складських приміщень у Київському регіоні в третьому кварталі 2020 року

Об’єкт

Розташування

Орендар

Категорія орендаря

Площа, кв. м

BF Terminal (фаза 2)

М-06, Е40

«Розетка»

Онлайн-торгівля

14 000

BF Terminal (фаза 1)

М-06, Е40

«Алло»

Роздрібна торгівля

6 000

Джерело: Cushman & Wakefield

 

Нова пропозиція

 

Протягом перших 9 місяців 2020 року нова пропозиція у сегменті складської та логістичної нерухомості у Київському регіоні була відсутня. Однак, зважаючи на стабільну низьку вакантність, яка рекордно знизилася наприкінці 2019 року, і перспективи сегменту в світлі наслідків пандемії COVID-19, активність девелоперів зросла. За даними Cushman & Wakefield станом на жовтень 2020 року, до кінця року на ринок все ще можуть бути виведені декілька об'єктів складської нерухомості кумулятивною площею приблизно 103 000 кв. м, і ще 60 000 кв. м заплановані на 2021 рік.

 

Попит і нова пропозиція

New Delivery

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Джерело: Cushman & Wakefield

 

Вакантність

Первинна вакантність наприкінці третього кварталу 2020 року склала 2,2%, додатково знизившись порівняно з 2,6% у другому кварталі 2020 року. Зважаючи на відсутність нової пропозиції, складські об'єкти, котрі заплановані до введення в експлуатацію до кінця поточного року, вже частково чи повністю заповнені орендарями на основі попередніх договорів.

 

Основні об’єкти складської та логістичної нерухомості, заплановані у Київському регіоні в четвертому кварталі 2020 року й 2021 році

Об’єкт

Розташування

GLA, кв. м*

Власник / Девелопер

Логістичний та офісний комплекс «Макарівський» (фази 1-4)

М-06, Е40

61 992

ADG

Логістичний комплекс Amtel (фаза 2)

Кільцева дорога м. Києва

53 000

Amtel Properties

FM Logistic  (фаза 4)

Кільцева дорога Бровари-Бориспіль

17 000

FM Logistic

Складський комплекс

М-06, Е40

9 500

Локальний девелопер

* Враховуючи допоміжні офісні та мезонінні приміщення

Джерело: Cushman & Wakefield

 

Орендні ставки

Після періоду поступового зростання продовж 2017-2019 років, у першому півріччі 2020 року орендні ставки на складські приміщення у Києві та передмісті в доларовому еквіваленті залишалися загалом стабільними: для складських приміщень найвищої якості були в діапазоні $4-5,8 за кв. м у місяць, дещо знизившись у  третьому кварталі у зв'язку з девальвацією гривні, а для якісних складських приміщень класу B – на рівні $3-3,5 за кв. м у місяць. У ряді об'єктів, у яких договори укладені в гривні (без прив'язки до $), базові орендні ставки у доларовому еквіваленті зменшилися у зв'язку зі зниженням курсу гривні на понад 19% з початку року.

 

Найвищі орендні ставки і вакантність

Rents

Джерело: Cushman & Wakefield

 

«Сьогодні очевидно, що сегмент логістичної і складської нерухомості є одним із найперспективніших не лише в Україні, але й у світі. Підстави для такого висновку сформувалися ще раніше, зважаючи на поступові демографічні зміни та еволюцію підходів до торгівлі, але наслідки пандемії COVID-19 прискорили цей процес у світлі карантинних заходів у багатьох країнах і зростання важливості онлайн торгівлі та швидкості доставок, – зазначає Марта Костюк, керівниця департаменту аналітики та консалтингу з питань девелопменту в компанії Cushman & Wakefield. – Незважаючи на економічний спад і сьогоднішні кризові явища, попит на професійну складську нерухомість є високим, а його зростання в Київському регіоні обмежується рекордно низькою вакантністю в сегменті. Зважаючи на очевидну перспективність, ми також спостерігаємо високий інтерес до ринку складської нерухомості в Україні з боку девелоперів, інвесторів та фінансових установ. Основними містами на радарі гравців ринку зараз є не лише Київський регіон, але й Львів та інші міста-мільйонники, зокрема, Харків».

Схожі новини

торговый центр в Украине
Девелопмент

Як побудувати успішний торговельний центр в Україні

Незважаючи на нестабільність політико-економічної ситуації, реалізувати успішний проект в Україні цілком можливо.

Крис Хеггерик
Логістична нерухомість

Ghelamco Group оголосила про продаж свого логістичного комплексу Kopylov Logistics Park

Ghelamco Group оголосила про продаж свого логістичного комплексу площею більше 30 тис. кв. м українському рітейлеру «АТБ».

Время возможностей для арендаторов. Обзор рынка складской недвижимости
Логістична нерухомість

Час можливостей для орендарів. Oгляд ринку складської нерухомості

У 2015 році девелоперська активність в сегменті складської та логістичної нерухомості в Києві і передмісті була низькою.