European Office And Logistics Rents Demonstrate Resilience While The Retail Sector Continues to Cool

В Європі триває зниження орендних ставок в сегменті торгової нерухомості

В секторі складської та логістичної нерухомості в Європі зросли орендні ставки та знизилися ставки дохідності. В секторі торгової нерухомості триває падіння орендних ставок, тенденція збережеться щонайменше до кінця року.


Згідно щоквартального звіту міжнародної консалтингової компанії Cushman & Wakefield «ДНК нерухомості» (DNA of Real Estate), у другому кварталі 2019 року сектор складської та логістичної нерухомості в Європі продовжував демонструвати високі показники. Спостерігалося впевнене зростання орендних ставок та посилення попиту з боку інвесторів, що призвело до зниження ставок дохідності на 2 базисні пункти, до нового рекордно низького рівня в 5,66%.

Орендні ставки на логістичні приміщення найкращої якості зросли на 0,6% протягом кварталу та на 2,8% у річному вимірі, що є найшвидшим темпом із березня 2008 року. Основне зростання відбувається на ринках Центрально-Східної Європи. У німецькому місті Гамбург також зафіксоване значне зростання на рівні 3,4% за квартал, спричинене недостатньою пропозицією та високим попитом, зумовленим оптимізацією дистриб’юторських мереж.

Ставки дохідності на найбільш якісні офісні приміщення залишилися на рівні 4,35%, найнижчому з часу початку досліджень у червні 2002 року. Орендні ставки у сегменті виросли на 1,1% у порівнянні з попереднім кварталом, а в річному обчисленні - на 3,3%, що є найшвидшим темпом зростання з 2012 року. Німеччина залишається лідером: орендні ставки зросли на 2,4% у квартальному обчисленні на фоні високого попиту і недостатнього об’єму пропозиції в класі А.

В ситуації зниження обороту роздрібної торгівлі в Єврозоні та зміни купівельних звичок споживачів через ріст онлайн-торгівлі, спостерігається зниження активності вздовж європейських торговельних коридорів. Орендні ставки впали на 0,6% за квартал і на 0,9% в річному численні - найбільше річне падіння з 2009 року. Лише два з 46 відстежуваних ринків продемонстрували зростання орендних ставок - Софія (3,8%) та Відень (1,3%).

Протягом кварталу дохідність найкращих приміщень стріт-рітейлу не змінилася, залишаючись в середньому по Європі на рівні 4,22%. Дохідність в Софії знизилась на 25 б. п. до 7,5%, помірне зниження також спостерігалося в Будапешті - на 15 б. п. до 4,6%, відображаючи зміцнення ринку, де орендні ставки виросли на 7% в річному численні. Загальний прогноз щодо сегменту торгової нерухомості слабкий. Очікується, що до кінця року орендні ставки на дванадцяти ринках знизиться. Експерти компанії Cushman & Wakefield прогнозують, що дана тенденція відобразиться і на ставках дохідності, і до кінця 2019 року вони зростуть на третині ринків.

Схожі новини

DTZ Украина разработали концепцию инновационного района для IT специалистов во Львове
Офісна нерухомість

Компанія DTZ розробила концепцію інноваційного району для IT спеціалістів у Львові

27 червня у Львові відбулася IT Jazz Conference, на якій IT спеціалісти, інвестори та представники влади обговорили майбутнє IT сфери в Україні.

Крис Хеггерик
Логістична нерухомість

Ghelamco Group оголосила про продаж свого логістичного комплексу Kopylov Logistics Park

Ghelamco Group оголосила про продаж свого логістичного комплексу площею більше 30 тис. кв. м українському рітейлеру «АТБ».

Mobelix
Торгова нерухомість

Ринок девелопменту рітейл-парків у Європі

У 2016 році площа рітейл-парків збільшилася на 50% у порівнянні з показником 2015 року.